poniedziałek, 28 kwietnia 2014

LOFT - STYL

Loft (ang. poddasze, strych) – mieszkanie o wysokim standardzie, przeważnie o dużej powierzchni, urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych, np. fabrykach lub magazynach. Styl ten tworzyli biedni artyści mieszkający w nowojorskim Brooklynie. W wynajmowanych za grosze dużych powierzchniach starych fabryk tworzyli piękne przestrzenie mające swój oryginalny charakter który  z czasem przerodził się w styl chętnie kopiowany w całej Europie.

(Pierwsze lofty w Polsce powstały w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Rewitalizacja takich obiektów zakłada zachowanie poprzemysłowych konstrukcji oraz zachowanie surowych elementów wykończenia.)

Styl ten bardzo często łączy się ze stylem industrialnym. Dla mnie są to jednak dwa oddzielne tematy. Oczywiście lofty wzięły duży przykład z ind. ale dużym ich plusem jest nadanie nowej odsłony i nowego klimatu. Beton bardzo ocieplił wnętrze. Lofty mają w sobie więcej luzu i nie są aż przesadnie białe i  minimalistyczne.

#beton nadaje wnętrzu awangardowego wyglądu;
#beton można go zdobić, wtapiając w niego kawałki szkła, kolorowych kamieni, metalu, tłuczonej porcelany lub malując go;
#duże, zajmujące całą powierzchnię ścian okna;
#duża powierzchnia;
#bardzo wysoka kondygnacja;
#surowy styl;
#często wykorzystywana antresola;
#lampy, reflektorki, neny, zarowki, kable;
#plątanina kabli, rur, instalacji;
#zostawione/ stworzone fabryczne detale;
#ściany z nieotynkowanej cegły, betonowe wylewki czy proste deski podłogowe;
#interpersonalne oryginalne meble;


STYL INDUSTRIALNY

#chłód i prostota;
#duże powierzchnie;
#wysoki sufi;
#chłodne odcienie szarości, bieli oraz czerni;  
#beton, kamień, metal i szkło;
#surowość;
#bardzo gustowne, ekskluzywne wnętrza;
#matowa faktura;
#połączenie betonu z cegłą sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne;
#minimum mebli;
#maksimum prostoty;
#oryginalne, piękne, ciężkie, odnawiane;
#łączenie elementów tradycyjnych z przedmiotami ultranowoczesnymi;
#innowacyjne podejście do mebli (np. meble z euro palet, otwarta przeglądarka zamiast szafy); 
#wykorzystanie luster- efekty odbicia;
#nisko zawieszone lampy (często same kable z żarówkami);
#gra świateł- oświetleniem;
#indywidualne podejście do pomieszczenia;
#minimalizm;


Najważniejszą cechą stylu industrialnego jest PRZESTRZEŃ – jeżeli nie możemy osiągnąć jej za pomocą przebudowy ścian, powinniśmy użyć kilku sztuczek:
  • użycie odpowiednich kolorów: jasne i chłodne będą sprawiać wrażenie oddalenia, ułożenie warstwowe, optycznie wydłuża i poszerza wnętrze.
  • zmniejszenie ilości elementów wystroju: im pomieszczenie mniej „zagracone”, tym więcej w nim miejsca.
  • ułożenie większych sprzętów na jednym poziomie: wyraźne linie podziału sprawiają wrażenie ładu i porządku.
  • zastosowanie luster – prosta, szklana tafla stwarza iluzję głębi i znakomicie komponuje się z minimalistycznym wystrojem.


wtorek, 8 kwietnia 2014

ciekawe ekspozycje

MOSCHINO !FAST!

 i don't speak italian but i do speak moschino




DIOR 

bluszcz, busz, i lasery 




JEAN PAUL

naklejone na szybę kwiaty



JOSEPH





perfumowe witryny

KARL LAGERFELD





GUERLAIN



Wiosenne witryny LONDON photo

Jako pierwszy RALPH  LAUREN stylowo ale i mrocznie. Harmonia z odrobina gniewu i nieszczęścia. Witryna przyciąga na dłuższy  moment i wywołuje duże, sprzeczne emocje.






LOUIS VUIITTON






OASIS ewidentnie wiosenna witryna. Nakazuje nam wręcz zapomnieć o zimie i skompletować garderobę na kolejny sezon. Dynamika, kolory, kwiaty, motyw malarstwa. + ostatnio bardzo często widziane rozczapierzone duże dłonie.





PULL AND BEAR pierwsza witryna to zdjęcie z Londyńskiego sklepu a druga pochodzi z Budapesztu.






BERSHKA 



Wiosenne witryny- dom towarowy Bergdorf Goodman

BERGDORF GOODMAN

Na szczególną uwagę zasługuje projekt "Art Matters" w Bergdorf Goodman. Witryny i przestrzeń domu towarowego są wizualnym efektem twórczości 10 artystów we współpracy z założycielami Grey Area – Kyle'em DeWoody i Manishem Vora.

Wśród aranżacji zobaczymy projekt performerki Andrea Mary Marshall, przedstawiający kimono i szpilki Saint Laurent. Artystka niczym Jackson Pollock malujący swoje obrazy ekspresyjnym rozchlapywaniem farby, potraktowała wybrane przedmioty i część ściany trzeciego piętra domu towarowego (film z akcji wkrótce powinien zostać opublikowany). Zobaczymy także przeskalowanego czarnego misia pomysłu Mattii Biagi znajdującego się w towarzystwie projektów J.Mendel, Erdem i Proenza Schouler.
Podczas gdy Kristin Cammermeyer stworzył instalację z rzeczy przypadkowo znalezionych, Adam Parker Smith zaprojektował tapetę z różnego rodzaju trójwymiarowych obiektów (motyle, żywność, plastikowe naszyjniki) tworzących symetryczne wzory. W projekcie wzięła udział również projektantka biżuterii i rzeźbiarka Laura Wass, która wykonała przestrzenną metaliczną formę uzupełniającą kreacje od Lanvin, Dior oraz Tom Ford. 
Swoje aranżacje przygotowali także Sebastian Errazuriz (kryształowy żyrandol przystrojony śpiewającymi ptakami, oświetlał projekty Oscar de la Renta, Valentino i Erdem), Kasper Sonne (w witrynie umieścił obraz z wypalonym płótnem), Christopher Astley, Liolen Esteve oraz Peter D. Gerakaris.





źródło: elle.pl

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Wiosenne witryny domów mody - Lanvin, Moschino, Prada, Holt Renfrew

LANVIN

Anonimowość wydaje się być motywem przewodnim okien wystawowych butiku Lanvin ( przy rue du Faubourg Saint-Honoré w Paryżu ). Witryny aranżują smukłe sylwetki schowane za pokaźnymi pudełkami i pudełeczkami. Scenografia jest ograniczona do minimum, okna wystawowe grają kolorem i formą. Tym samym zobaczymy pojedyncze manekiny skąpane w intensywnej fuksji, nasyconej zieleni, zmysłowym fiolecie i żywej czerwieni.





MOSCHINO 

W tym sezonie moschino nie rezygnuje ze swojego poczucia humoru. Tym razem spacerując po butiku przy via Sant'Andrea w Mediolanie natkniemy się na parę młodą, co najmniej nietuzinkową – szczęśliwego, świeżo upieczonego męża King Konga wraz z blond pięknością! Z kolei w butiku przy via della Spiga został umieszcozny mini bar o przewrotnej nazwie "Milano Vice".  





PRADA

Witryny wystawowe butiku Prada zostały zaaranżowane spójnie z kolekcją na sezon wiosna-lato 2014. Przypomnijmy, że Miuccia Prada do współpracy nad printami pokrywającymi ubrania i torebki linii zaprosiła grupę streetartowych artystów, takich jak: El Mac, Messa, Gabriel Specter, Stinkfish, a także ilustratora Jeanne Detallante i malarza Pierre'a Morneta. Na zlecenie marki, mieli tworzyć wokół tematyki kobiecości, władzy, siły i różnorodności.
Tych odniesień nie brakuje w oprawie aranżacji okien wystawowych i nie chodzi tylko o zaprezentowanie ubrań z najnowszej kolekcji. Scenografię budują charakterystyczne portrety zainspirowane oryginalnymi muralami El Maca, to właśnie one są motywem przewodnim witryn przy Piątej Alei w Nowym Jorku





HOLT RENFREW porponuje wiosnę w subtlenym, nieco oderwanym od ziemi nastroju. Inspiruje się wszystkim, co zobaczymy w powietrzu – ptakami, motylami, błękitem nieba i miękkimi obłokami. Utrzymaną w romantycznej atmosferze witrynę zdobią metalowe retro klatki dla ptaków, chowające w środku różne produkty ze sklepów kanadyjskiego domu towarowego. 




źródło: elle.pl